Z kolei lipcu 2023 roku ministerstwo Rozwoju i Technologii, zdecydowało się ustanowić tymczasowego zarządcę na tych akcjach i znaleźć na nie nabywcę, który wypłaciłby właścicielowi stosowne odszkodowanie. Wstępne zainteresowanie ich nabyciem wyraziła Grupa Orlen, ale wybory parlamentarne i w konsekwencji powołanie rządu Tuska, spowodowały, że nowe kierownictwo płockiej firmy z tej opcji zrezygnowało. Oczywiście jednocześnie spółki Mosze Kantora odwołały się od decyzji MRiT i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kilka dni temu uchylił tę decyzję, a resort niestety nie odwołał się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ministerstwo nabrało wody w usta, nikt nie chce wyjaśnić, dlaczego tak się stało, co jest tym bardziej zastanawiające, że wcześniejsza ministerialna decyzja o ustanowieniu tymczasowego zarządcy, była publicznie motywowane, koniecznością usunięcia rosyjskiego kapitału ze strategicznej polskiej spółki. Sama spółka w związku z tym ze jest spółką giełdową, wydała tylko uspokajający komunikat , że w zasadzie nic się nie stało, bo akcje należące do spółek Kantora są zmrożone na skutek unijnych sankcji, więc w dalszym ciągu nie będzie on mógł wykonywać praw wynikających z ich posiadania. Nie wierzę, że wyjaśnieniem tej szczególnie bulwersującej sprawy zajmie się Zespół ds.
GRUPA AZOTY SPÓŁKA AKCYJNA
Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W ofercie znajdują się też produkty takie jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO i biel tytanowa, które mają silną pozycję w sektorze chemicznym i znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W zakładach Grupy wytwarzane są także półprodukty jak amoniak i kwas azotowy. Spółka podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności. Grupa Azoty to koncern chemiczny, którego najważniejszy obszar działalności dotyczy produkcja nawozów mineralnych, kaprolaktamu, tworzyw konstrukcyjnych…
Udziały w innych spółkach publicznych
Badania wpływów rosyjskich powołany w Kancelarii Premiera, bo jak się okazuje, on intensywnie poszukuje nieistniejących rosyjskich wpływów w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Brak odwołania MRiT w sprawie uchylenia tymczasowego zarządu nad akcjami spółek Mosze Kantora jest tym dziwniejszy, że w 2012 roku przeprowadził on akcję wrogiego przejęcia wtedy tarnowskich Azotów. Wtedy jedna z jego spółek, ta zarejestrowana w Luksemburgu, ogłosiła na giełdzie w Warszawie wezwanie do sprzedaży akcji tarnowskich Azotów, proponując za nie cenę wyraźnie wyższą od tej giełdowej. Wybuchł skandal, zwłaszcza że za wejściem Mosze Kantora do polskiej gospodarki, stały znaczące osoby ówczesnego establishmentu lewicowo-liberalnego i minister resortu skarbu Mikołaj Budzanowski, ogłosił fuzję tarnowskich Azotów z zakładami azotowymi w Puławach. W ten sposób wrogie przejęcie się nie udało, ale firmy Mosze Kantora ostatecznie pozyskały aż 19,82% już połączonej firmy, składającej się z zakładów w Tarnowie, Policach Kędzierzynie-Koźlu i Puławach.
- Badania wpływów rosyjskich powołany w Kancelarii Premiera, bo jak się okazuje, on intensywnie poszukuje nieistniejących rosyjskich wpływów w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.
- Ministerstwo nabrało wody w usta, nikt nie chce wyjaśnić, dlaczego tak się stało, co jest tym bardziej zastanawiające, że wcześniejsza ministerialna decyzja o ustanowieniu tymczasowego zarządcy, była publicznie motywowane, koniecznością usunięcia rosyjskiego kapitału ze strategicznej polskiej spółki.
- Grupa Azoty to koncern chemiczny, którego najważniejszy obszar działalności dotyczy produkcja nawozów mineralnych, kaprolaktamu, tworzyw konstrukcyjnych oraz innych wysoko przetworzonych chemikaliów.
- Grupa Azoty to koncern chemiczny, którego najważniejszy obszar działalności dotyczy produkcja nawozów mineralnych, kaprolaktamu, tworzyw konstrukcyjnych…
- Oczywiście jednocześnie spółki Mosze Kantora odwołały się od decyzji MRiT i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kilka dni temu uchylił tę decyzję, a resort niestety nie odwołał się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Komunikaty spółki
Od roku 1979 do chwili obecnej jest wykładowcą akademickim Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego (wcześniej Politechniki Radomskiej oraz Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu). Pełnił funkcję Wojewody Radomskiego, Ministra, członka Rady Ministrów, Prezesa Rządowego Centrum Studiów Leszek. Biografia i książki przedsiębiorcy Strategicznych, Marszałka Województwa Mazowieckiego. W czerwcu 2004 roku uzyskał mandat Deputowanego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poseł na Sejm IV kadencji (pełnił funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP).
Po agresji Rosji na Ukrainę obecność rosyjskiego kapitału w tej polskiej strategicznej firmie jest szczególnie niepożądana, więc rząd premiera Morawieckiego w oparciu o sankcje unijne i nasze krajowe, podjął intensywne i konkretne działania, żeby się tego kapitału pozbyć. Jak widać, rząd Tuska, mimo obecnej wręcz ostentacyjnej antyrosyjskiej retoryki, już taki zdeterminowany nie jest, stąd brak odwołania MRiT od rozstrzygnięcia WSA i jednocześnie rezygnacja z przejęcia przez spółkę skarbu państwa, akcji należących do spółek Mosze Kantora. Niestety coraz więcej faktów wskazuje, że za rządów Tuska, Rosji w Polsce jest coraz więcej. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu, wskazano w materiale. Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r. Grupa Azoty jest jednym z kluczowych koncernów Poziom ATS Dark Pool i Luminex Block Venue Complete branży nawozowo-chemicznej w Europie. W jej skład wchodzą zakłady z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.
Grupa Azoty to koncern chemiczny, którego najważniejszy obszar działalności dotyczy produkcja nawozów mineralnych, kaprolaktamu, tworzyw konstrukcyjnych oraz innych wysoko przetworzonych chemikaliów. W skład grupy wchodzą cztery największe polskie zakłady chemiczne – z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach Wydział Ekonomiczny w Radomiu oraz Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie – obecnie Szkoły Głównej Handlowej – na Wydziale Finansów.
Był Posłem VII kadencji Sejmu (pracował w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej). W maju 2014 roku uzyskał mandat Deputowanego w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Równolegle grupa konsekwentnie realizuje działania naprawcze, takie jak wdrażanie projektów optymalizujących sprzedaż i produkcję, osiąganie synergii biznesowych w ramach całej grupy kapitałowej oraz wdrażanie oszczędności wewnątrz organizacji. Zarząd grupy przygotowuje się również do podjęcia 2021 World Economy powraca do wzrostu w najbliższych tygodniach decyzji w zakresie zbywania zbędnego majątku i zakończenia pracy długotrwale nierentownych instalacji. Prowadzone są także intensywne rozmowy ze związkami zawodowymi w celu uzgodnienia zawieszenia najbardziej kosztochłonnych elementów ZUZP, podkreślono w materiale.